Ne Mutlu Türküm Diyene

17 Temmuz 2015 Cuma


Antika gezmelerde - Gordion Müzesi

Öncelikle hepinizin Şeker - Ramazan Bayramı en içten dileklerimle kutluyorum biliyorum bloğa yazmaya epey ara verdim ama kendimce gerekçelerim ve tabiki bahanelerim var :)

Neyse efenim konumuza dönecek olursak geçen hafta evde pineklemekten yorulan lollacığım ve bendeniz Gordion Müzesine gitmeye karar verdik. Ankaradan arabanızla yaklaşık bir buçuk satte ulaşabilirsiniz.(ilk sefer gidenlerin bulması biraz sıkıntılı olabilir navigasyon kullanmanızı tavsiye ederim) Polatlıya girdikten sonra hemen sağda Gordion Müzesi tabelasını göreceksiniz tabelaları takip ederek (müze dışında da bol bol fotoğraf çekeceğinize eminim çevre çok güzel) pek zorluk çekmeden müzeyi bulabilirsiniz.

Açıkçası müze beni ebatlarıyla hayal kırıklığına uğrattı zira çok küçük gerçi yan taraftaki inşaat faaliyetlerine baklırsa muhtemelen müzeyi genişletecekler gibi hissettim. Tüm müzeyi tümülüs dahil 1 saatte rahatlıkla dolaşmanız mümkün. Beni üzen başka bir husus se insanımızın müzeye olan ilgisizliği bizim orada bulunduğumuz süre zarfında müzeyi gezmeye gelen insan sayısı iki elin parmaklarını geçmezdi muhtemelen. Hani pahalı desen pahalı değil kişi başı yalnızca beş lira ama ne gelen var ne giden gerçi insanlarda bir yerde haklı müzenin yeri Midas Tümülüsünün yanında olduğundan mütevellit oldukça sapa.

midas_tumulusu


Müzede frig, helenistik ve roma dönemine ait pek çok güzel eser mevcut.

gordion_muzesi gordion_muzesi

Tümülüse girerken aklınızda bulunsun kapıdan mezara kadar oldukça yürümeniz gerekiyor :)

midas_tumulusu midas_tumulusu midas_tumulusu
Ankara ve çevresinde oturan, imkanı olupta burayı gezmeyen çok şey kaybeder benden söylemesi eğer haftasonunuz boş ve aracınız varsa mutlaka uğrayın kürek kürek kültür sahibi olursunuz hemde vaktinizi iyi değerlendirirsiniz.

0 Yorumgaçlı Okurcan:

Yorum Gönder

Dök içinden geçeni

Yeni kayıtlar Önceki kayıtlar Anasayfa