Ne Mutlu Türküm Diyene

24 Mayıs 2013 Cuma


Kanal tedavisi yaptıracaklara tavsiyeler...

disci

Uzun zamandır amannn günde 2 sefer fırçalıyorum dişleri bişey olmaz bahanesiyle dişçiye uğramayı savsaklamam yüzünden başıma gelmedik kalmadı.Pazartesi günü bizimkilerle dışarı çıkmadan önce ağzım kokmasın diye bi sakız aldım çiğnemeye başlamamla birlikte eski dolgularımdan biri sanırım yerinden oynadı ya da hava aldı dişimde öyle şiddetli ağrı başgösterdi ki tarifi mümkün değil. Neyse gezdik dolandık geldik ama ben ağzımı açamıyorum ağrısından, gittikçe de şiddetleniyor namussuzun oturduğum yerde duramıyorum kendimi sıkıyorum ama katlanması imkansız gözümden yaş geliyor resmen.İdare edeyim belki bir kaç güne geçer dedim 6 saatte bir ağrı kesici alıyorum tuzlu suyla gargara yapıyorum falan bi şekilde idare etmeye çalışıyorum ama nafile.

Baktım olmayacak çarşamba günü sabahtan doğru dişçiye gittim.Doktor hanım benim artık tarumar olmuş bakımsız dişlere baktı başladı yazmaya şu yapılcak bu yapılcak vs vs ama liste döndü alışveriş listesine.Dişlerim sıkışık olduğundan ne kadar fırçalasam da araları temizleyemiyormuşum bu yüzden diş ipi kullanmam şartmış.Oturduk konuştuk acil olanları önceliğe aldık malum diş sektörü dediğin ucuz hizmetin yakınından geçmiyor 3 kanal tedavisi aynı dişlere 3 porselen kaplama ve 1 dolgu yenilemeyle şimdilik zevahiri kurtardık lakin giren girdi. Akabinde bu güne randevu aldım.

Öğlen 12 civarı oturdum malum koca koca delikanlıları süt dökmüş kediye çeviren koltuğa. Maşallahı var doktorumun eli çok hafif hayatımda ilk defa neredeyse hiç hissetirmeden dişimi uyuşturmayı başarabilen birine denk geldim. Neyse üst çene burnuma kadar uyuştu 2-3 dakika içinde ve başladı o malum zımbırtının vızıltısıyla dişleri oymaya. Dişçi koltuğundan nefret ediyorsam birinci sebebi iğne ikinci sebebi o uğursuz vızıltı. Acı falan hakgetire hiçbir şey hissetmiyorum ama bu seferde vakit geçtikçe çeneyi açmaktan yanaklar kasılmaya başladı. Çürüyen dişlerim arkada olduğudan erişmesi zor oluyor haliyle de koltukta kaldığım süre uzadıkça uzuyor ben uzanmaktan yıldım doktor oymaktan yılmadı ilk önce en arkadakini sinirlere kadar açtı sonra o korkutucu, sinirleri temizlemek için kullanılan iğneler kanalların içinde cirit atmaya başladı ama iyi uyuştuğundan herelde zerre hissetmedim akabinde dişimde o iğnelerle beraber bi röntgen çekildi kanalların durumuna bakıldı ve hemen geçici dolguyla kapatıldı ve ikinci dişte de aynı süreç tekrarlandı takriben 1 saatte işim bitti. Tekrar radevu aldım pazartesi ve çarşamba günü malum dişler kontrol edilip kalıcı olarak kapatılacak tabi bu arada muhtemelen 3. kanal tedavisi ve kalan bir dolgu yenileme işlemini de aradan çıkartacağız.En son olarak porselen kaplama yapılcak.

Şimdi gelelim tavsiyelerime

1- Kesinlikle dişlerinizi ihmal etmeyin günde en az 2 sefer fırçalayın eğer benim gibi sıkışıksa mutlaka diş ipi kullanın sonra bencileyin kallavi bir yapılacaklar listesiyle karşılaşırsınız.

2- Düzenli olarak muayne olmak için dişçiye gidin etrafınızdan soruşturun eli hafif hangi dişçi varsa ona abone olun zararlı çıkmazsınız.

3- Düzenli muayne ve hemen tedavi olmak sizinde işinize gelecektir zira sonra benim gibi kol misali bir fatura ve pazarlık sürecinde bulursunuz kendinizi :) 

4- Korkmayın...

Ankarada yaşıyorsanız bana mail atın adresini vereyim kendisi çok hanım hanımcık ve gayet ilgili pişman olmazsınız :)))

4 Yorumgaçlı Okurcan:

Mia Wallace on 24 Mayıs 2013 10:45 dedi ki...

öncelikle geçmiş olsuuun :)

ben dişçiden çıkamıyorum. sürekli diş ipi kullanıyorum 6 ayda bir kontrole temizliğe gidiyorum o yüzden mutlu mesut yaşıyorum ama son madde favorimdi.

KORKMAYIN! :)

cemo on 24 Mayıs 2013 13:10 dedi ki...

Sağol miacım henüz geçmedi malum tedavimiz yeni başlıyor geçicek yakında kısmetse :) En güzelini yapıyosun valla bundan kelli bende öyle yapciim. Tabiki korkmak tırsmak acı sonu mutlaklaştırıyor

Melodram on 25 Mayıs 2013 07:38 dedi ki...

Geçmiş olsun aynı dertten müzdaripmişiz, çekilen dişimin yerine köprü ya da implant yaptırmayı düşünüyorum ama herkes ne kadar zor bir tedavi olduğundan bahsediyor.:(

Bu bahsettiğin doktor Konur sokakta mı? Sarışın, genç bir bayan. Baş harfi D. :d

Daha önce ona diş çektirmiştim, ağrısız sızısız çekmişti :D

cemo on 25 Mayıs 2013 14:02 dedi ki...

Yok yahu bi zorluğu tek sıkıntısı köprü yapılacak dişin şekillendirilmesi işte o sırada biraz ağzın kapalı gezmen gerekiyo komik bi manzara ortaya çıkmasın diye :) implant sıkıntılı köprü daha iyi bece.Doktorum etimesgutta annemde önceden gitmişti memnun kalmıştı.

Benim asıl diş hekimim istanbulda ama uzun zamandır istanbula gitmediğim için bakımsız kaldı yavrucaklar :)

Yorum Gönder

Dök içinden geçeni

Yeni kayıtlar Önceki kayıtlar Anasayfa