Ne Mutlu Türküm Diyene

27 Mart 2015 Cuma


Onurlu insanlar

0 Yorumgaçlı Okurcan
kishi_ryoichi
Türkiye'de herşey olursunuz ama rezil olamazsınız diye bir söz var eminim bu satırları okuyan aşşağı yukarı herkes biliyordur zira çok sık kullanırım. Kasten sadece para hırsıyla iş güvenliği kurallarına uymadığınız için yüzlerce kişi madenlerinizde hayatını kaybedebilir, hiç uygun olmadığı halde trenlere raylarda yüksek hız yaptırılarak bir dünya insanın ölümüne yol açabilirsiniz, bariz bir şekilde yolsuzluk yapabilirsiniz ama kimsenin aklına intiharı geçtim istifa etmek hatasını kabul etmek gibi erdemli hareketlerde bulunmak gelmez.

Geçenlerde İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nde bir halat koptu kimse ölmedi, kimse yaralanmadı ama köprünün yapımından sorumlu japon mühendis Kishi Ryoichi intihar etti. Yazılanlara bakılırsa muhtemelen kendisinin doğrudan bir ihmali de yoktu ama adam böyle bir kazayı, aksiliğin yaşanmasını gururuna yediremedi.

Adamlar onurları için yaşıyorlar bizde ise onur adeta bozuk para haline gelmiş durumda.

Şimdi bi japon mühendise bakıyorum bi bizim aymaz sorumlulara arada dağlar kadar fark var anlayış olarak yüzyıllar var e böyle olunca da ne yazık ki bizden bi japonya çıkmıyor bu gidişle de çıkmayacak.

Acı ama gerçek bu maalesef.

Huzur içinde uyu onurlu adam...

11 Mart 2015 Çarşamba


Ne yapsın bu insanlar

0 Yorumgaçlı Okurcan
Dün 11 marttı Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümü hemen hemen Türkiye'nin her yerinde anma yürüyüşleri yapılmaya çalışıldı. Çalışıldı diyorum zira devletimiz artık gelenekselleştiği üzere yürümek isteyen kendinden gayri düşünen her vatandaş grubuna karşı olduğu gibi şiddetini esirgemedi hal böyle olunca meydan radikallere kaldı yine bilindik görüntüleri izledik atılan taşlar,molotoflar .

Geçen yine böyle görüntüleri tv'den izlerken "Neden insanlar radikalleşiyor?" diye sordu bi arkadaşım. Bence çok basit.

Küçükken hepimize öğretildiği üzere sus büyükler konuşurken lafa girilmez diyerek ifade özgürlüğü törpülendi.

İlk ve orta öğretimde yaratıcılıktan uzak ezberci sistem düşünmemizi engelledi es kaza sürüden farklı düşünen bireyleri ise elinden geldiğince ezdi elimine etti.

Üniversitede ise aman evladım siyasete karışma başın polisle derde girmesin diyerek yine çoğunluk baskılandı.

Bu baskı içerisinde büyüyen insanlar dertlerini meydanlarda ifade etmeye çalışınca tepellerine binildi.

Hal böyle olunca düşünemeyen, düşünse de düşündüğünü ifade edemeyen insanlar yetiştirdi bu toplum.

Sonuç: radikal unsurların ellerinde militanlaşma

Herkes böyle olacak diye bir kaide yok tabi, şansı yaver giderse sürüden biri olur ömrünün sonuna kadar etliye sütlüye karışmadan mutlu mesut yaşar ya şansı yoksa....
Yeni kayıtlar Önceki kayıtlar Anasayfa