Ne Mutlu Türküm Diyene

30 Kasım 2012 Cuma


Yıllar sonra

2 Yorumgaçlı Okurcan
Bunca yıllık insanevladıyım bu zamana kadar tecrübelerime dayanarak söylüyorum zaman 20'lerden sonra hızlı 30'larda ise çok hızlı akıyor yetişemiyorsunuz ne kadar istesenizde.Plan proje yapsanızda asla zamanı kendinize uyduramıyorsunuz o yüzden pek plan proje yapmayın bir bakmışsınız yıllar akıp geçmiş el elde baş başta tığ-ı teber şah-ı merdan kalmışsınız meydanda.

Dediğim gibi 20'lerin başındayken öyle güzel hayallerim vardı ki inanamazsınız o zamandan yaptığım planların yarısı gerçekleşseydi karun gibi olmuştum bir elim yağda biri balda ama şimdi yıllar sonra geriye dönüp bakınca hayallerimin neredeyse hiçbiri gerçekleşmedi ama mutsuz-pişman da değilim. Hele Antalya'ya giderken uçuyordum resmen sorsan orayı fethetmeye giden ordu kumandanı edasıyla çıktım yola ama ne oldu kimi zaman basiretim bağlandı, kimi zaman tam başlayacakken birşeylere hevesim kaçtı, kimi zamanda hiç beklemediğim yerden en güvendiğim yakınlarımdan kazığın tillahını yedim.Kös kös döndüm geri ama harcadığım zamandan gayri kayıp vermedim de ekstradan bir sürü hayat tecrübesi ve deneyim yanıma kâr kaldı.

Yaşanması gerekiyordu demek...

Önceleri çok takardım kafama ama dank etti bir noktada takmıyorum uzun zamandır.Hayatımda pişmanlığa yer vermeyi bıraktım bırakalı daha pozitif ve rahatım "olduğu kadar olmadığı kader" kısaca mottom bu.Sizlere de tavsiyem fazla hırs yapmayın gençler makul miktar hırs illaki elzem ama aşırıya kaçmayın asla, asabiyet yapıyor :) Polyanna gibi olun da demiyorum psikopata bağlamayın yeter. Mazallah kayış kopar motoru yakarsınız bir anda kendinizi her gün leblebi gibi anti depresan çakan zombilere dönmüş bulursunuz benden söylemesi.Gelişi güzel yaşayın en iyisi bu.

Yine hayallerim var ama öyle uçsuz bucaksız birbirini kovalanyan planlar silsilesi şeklinde değil daha ufak ve insanı mutlu etmeye yetecek cinsten.Yeni insanlarla tanışmak,kendi işinin sahibi olmak vs vs böylesi daha iyi...

Beni dinleyin emin olun hayat size daha yaşanılır ve katlanılır gelecek.Son olarak yazımı nostaljik bi şarkı ile noktalıyayım.


Kargo - Yıllar sonra

27 Kasım 2012 Salı


Elbiseyi gösteren ütüdür, kadını gösteren Jennifer Lopez götüdür

8 Yorumgaçlı Okurcan
jennifer_lopez_poposu

Sevgili okurcanlar neyin kafasını yaşıyor bu millet hâlâ çözebilmiş değilim.Biri çıkar bihterin elbisesi der biri çıkar hürremin yüzüğü der millet kapış kapış alır en son çıkan da Jennifer Lopez poposu oldu tamam hadi takı-toka,giyim bir yere kadar da popo ney lan...

Epeydir destekli sütyen ile kandırılan erkek milleti bu seferde popoyla kandırılacak anlaşılan.Evlerden ırak insan ne ise o olmalı estetiğe de (zorunlu haller hariç) böyle destekli köstekli şeylere de karşıyım.Sevdiceğinle az yakınlaşmaya çalışsan aboo fenalardasın hatunun neresini tutsan elinde kalcak :)

Erkeklerin de sizden ilham alarak benzer aparatlar kullanmaya başladığını düşünsenize :) çok itici be ıyy tüyerim diken diken oldu...

Bu tarz aparatlar bana çok samimiyetsiz ve sahtekarca geliyor.Hanımlar aman diyim böyle şeyler kullanmayın,tevessül dahi etmeyin gençlerin kalan 2 gram akıllarını da siz almayın :)

24 Kasım 2012 Cumartesi


Adam gibi ölmek mi ?

0 Yorumgaçlı Okurcan
Muhterem buyurdu "öleceksek adam gibi ölelim" deyü ölelim ölmesine de ne için kimin için? Filistin'de yaşanan insanlık ayıbına,drama,haksızlıklara seyirci kalmayalım eyvallah lakin daha kendi ülkemizde ki dramları,haksızlıkları,adaletsizlikleri çözüp bir sonuca bağlayamamışız biz.Ülkenin bir yarısı adeta kan gölü göz yaşı dökeceksek önce orada hayatını kaybeden masumlara dökelim.

Muhteremin de kullanmayı pek sevdiği Şeyh Edebali'ye ait bir söz vardır "insanı yaşat ki devlet yaşasın" ölmek yerine adam gibi yaşasak ya.

Daha adam gibi yaşatmaya muaffak olamadığın bir halktan adam gibi ölmesini beklemek biraz saçma değil mi?

Dünyaya merhaba diyen her çocuk daha bismillah demeden binlerce dolar borçla doğarken, ilköğrenime gelene kadar çocukların temel sağlık ihtiyaçlarını bile devlet tarafından doğru düzgün karşılanamaz ve bu çocuklara adam akıllı bir ilk ve orta öğrenim sunamazken,okul dershane arasında tarumar edip sınav maratonlarına boğulup gençliklerini yaşamalarına bile izin verilmezken,hasbel kader ünversiteyi kazandılar diyelim dünya standartlarında bir üniversite eğitimi sunulamazken,mezuniyetin ardından iş bulma umudu neredeyse Allah'a kalmışken,es kaza bir iş bulduğunda alacağı ücret adam gibi yaşamasına izin vermezken nasıl adam gibi ölsün bu insanlar.Hiç hakkıyla yaşamamışlar ki...

Hayatı geçtim doğru düzgün aşk bile yaşayamıyorsun bu topraklarda hele toplum içinde öpmeyi geçtim sevdiğinin omzuna elini atmaya gör bak başına neler gelir.

Ayrıca kimin hakkı ne var insanlardan ölmelerini istemeye?

Ölüme atfedilen bu kutsallık neden?

İlla ölmemiz gerekiyorsa eğer kendi vatanımız için ölelim bir şeyler yapmaya çalışırken hele bi kendi söküğümüzü dikebilelim de o zaman düşünelim elalemi.

20 Kasım 2012 Salı


İnternetler

3 Yorumgaçlı Okurcan
Komedinin önde gideni sanal alem gerçek hayatta yapamadığını yapmaya çalışan tonla insan dolu.Tombik tombik üstüne hobitten hallice boya sahip ablaların klavyesinden erkek dediğin uzun boylu,kara yağız, adonisli-baklavalı olmalı kelamı eksik düşmüyor insanın ne yapcan erkeğin baklavasını onu da mı yiycen diyesi geliyor.

Sokakta karşına çıksa üzerine sümüğünü atmayacağın hem kel hem fodul er kişiler sağdan soldan açlıp çırpma fotoğraflarla brad pitt'çilik oynamakta.İnternet cafede oyun oynamaya,bakkaldan sigara almaya para bulamayan tiplemeler ağaoğlu triplerinde.Eğitimlisi eğitimsizi cahil cühela gerizekalı olarak yaftalama, parası olanda olmayanları fakir edebiyatıyla ezikleme peşinde...

Hele hele en komiği sokakta karşına çıkan 100 kadının 98'inden daha çirkin hatun kişilerin ballandıra ballandıra "seks" hayatlarından bahsetmeleri birde bununla pirim yapması paha biçilemez.Binlerce takipçi sahibi olup üzerine ilişki guruluğu yapmaları, kadın erkek ilişkilerinde yüksek oktavlı ahkâmlar kesmeleri ise kaymaklı ekmek kadayıfı ki bunlar hayatına lisede evine koşarak gittiği ergenden başkasının eline el sürmediğine emin olabileceğin tiplemeler.Lan hangi ara birini buldun üstüne ilişki yaşadın hatta kamasutrasal yatak muhabbetlerin oldu da bu dediklerini deneyimledin üstüne sindirdin şimdi yazıyorsun.Artık kesinlikle eminim bir avcı hikayelerinde birde yatak hikayelerinde atmanın sınırı yok :)

Oy oy oy neler edem nerelere gidem şunlardaki özgüven patlamasının bi nebzesi bana değse dünyayı yerinden oynatırdım vesselam :)

Bırakın artık şu yüzeyselliği birazcık efendi olun istiyorum çok mu?

17 Kasım 2012 Cumartesi


İnsan kendine isyan eder mi hiç?

3 Yorumgaçlı Okurcan
Ben ettim...

Gına geldi birşeylerin yavaş işlemesinden artık.Bu devirde fazla doğrucu olmayacakmışsın onu idrak ettim ama ne yapayım huy işte sanki bir oyunda doğrucu davut rolü bana verilmişte kendimi kaptırmışım o rol üzerime yapışmış gibi.Oysa ne güzel sisteme uyup herşeylerin en alasına kavuşma imkanım vardı eğer doğrunun peşinden bu kadar koşmasaydım kendi evi, arabası en önemlisi ailesi olan bir aile babası olmuştum, muhtemelen elimde kumanda evde çoluk çocuk sesleri yankılanırken bir koltukta uyuyan.Mutlu çoğunlukla beraber bana dokunmayan bin yıl yaşasın mottosuyla saadet içerisinde küpümü doldurmuştum.

Hak yememek için bana bol miktarda önerilen torpilli iş tekliflerini hiç düşünmeden geri çevirdim.Sakın ha yanlış anlamayın kendimi övmek için söylemiyorum bilakis yermek maksadım.

Bakkaldan aldığım para üstlerini bile hep saydım hak bana geçmesin diye eksik aldğımda çok zaman ses çıkarmadım,  fazla geldiğinde ise saniye düşünmeden iade ettim fazla bu diye.İçime sinmiyor yapacak bişey yok huzursuz oluyorum ister istemez.Oysa elime geçen fırsatları değerlendirip tokatlasaydım önüme gelen kerizleri benden kıymetlisi de olmazdı hani.Haliyle muteber, paralı bir şahsiyet olarak en kralından görürdüm hürmetin.

Ve kimseyi incitmemeye çalıştım tonla atılan kazığa rağmen.

Ödülü ne oldu?

Kocaman bir hiç...

Ne diyeyim salakılığıma doymayayım.Sanırım hiç akıllanmayacağım...

13 Kasım 2012 Salı


En nihayetinde

0 Yorumgaçlı Okurcan
frontosa
Frontosalarım yeni akvaryumun keyfni sürüyor :)
Uzuuun ama çoook uzun zamandır aklımda olan şeyi gerçekleştirdim odama bir metrelik akvaryum aldım :) Odam minnacıktı zaten şimdi akvaryumla beraber sanki iki tane yatağım varmışcasına iyicene ufaldı.Boru değil ikiyüz litrelik kocaman bi tank. Kurulumu yaptığımızdan bu yana bir haftadan fazla oldu ama hala gözüm alışabilmiş değil.Eskiside pek ufak sayılmazdı lakin bu bambaşka bişey artık epeyce yeni bir akvaruma geçmeyi düşünmüyorum ziyadesiyle yeter bu bana.

Neyse efenim lollacığım sağolsun haftasonu bize ziyarete geldi hertürlü yardımlarını seferber etti benim için. Emekse emek, terse ter, gözyaşıysa gözyaşı berebarce kahvelerimizi içerek muhebbetin dibine vurarak kurduk muhteremi ama pek şeker oldu öyle böyle değil al eline çayını otur karşısına yudumlaya yudumlaya hayallere dal.

Kurulumdan sonra friendfeed'de resimlerinden bi kuple yayınladım artık hangi kem gözlü şahsiyet nazar ettiyse bitkilerimden biri çürüdü :/

Akvaryumu almışken bununla yetinmeyen ben gittim birde kocaman JBL Cristal Profi 901 e greenline dış filtre aldım.Allahtan bizim semtteki akvaryumcu kampanyalı çekmiş malları da bana oldukça güzel bir indirim yaptı,yoksa almam imkansızdı. Piyasada fiyatlar tabiri caizse uçmuş vaziyette neredeyse benim akvaryumla dış filtrenin toplam fiyatına satıyorlar aynı dış filtreyi.


jbl_cristal_profi_901_e_greenline
JBL Cristal Profi 901 e greenline

Dış filtre almayı düşünen arkadaşlara benden uyarı!!! aman diyeyim uyanık akvaryumculara kanıp çin malı dandik mallardan almayın uzun vadede harcadığı fazladan elektirikle maliyeti hemen hemen aynı paraya denk geliyor ayrıca yanında bonus olarak gelen sızdırma ve gürültü problemleriyle cebelleşeceğinizde cabası az sıkın bütçeyi taksit maksit yapın yinede kaliteli ürün alın.JBL'in negatif yönü emiş aparatı ve su çıkışında kullanılan şelale aparatının çok dandik olması ha birde su içindeki minik partikülleri çok tutamıyor, sanırım ya elyaf kullanılmadığından ya da henüz yeni kurulduğundan dolayı zamanla o da hallolur bekleyip göreceğiz.Şu yazıyı yazdığım odada duyabildiğim yegane ses bilgisayarın fan sesi düşünün :) cayır cayır çalışan koca dış filtrenin sesi akvaryumun iç fltresinin sesinden daha az bazen yanından geçerken durdumu la yoksa bu diye kulağımı yaklaştırıyorum.

Bu vesileyle yine akvaryumcu yolları gözüktü bana Ankara piyasası kadar dandik bi piyasa yok gerçi diğer illere nazaran daha iyi ama çok yetersiz.Aradığın balığı uygun bir fiyata bulman mümkün değil.Ya balıklar hasta çıkıyor ya çok pahalı ya hiç bulamıyorsun.Koca Ankara'da düzenli olarak leptosoma,black camerun calvus,brichardi,brevis gibi tanganyika balıkları satan bi yer yok arkadaş illa ithalatçının getirtmesini bekliyeceksin. Ayrıca henüz balıkların yeni geldiği vakitlerde akvaryumcularda bulunmak için dua etmen gerekiyor yoksa hemencik bitiveriyor.İşin kötüsü hobicilerde de pek yok ve olanda oldukça zahmetli büyüyen türler olduğundan biraz tuzlu.

Hele hele G.Amerika cüce cichlid türlerinin durumu içler acısı hobiciler dışında bulmak neredeyse imkansız varsa yoksa malawi ve tropheus

Kafanızı çok şişirmeyeyim gideyimde balıcıklarıma bakayım az daha acıkmıştır keratalar :)

10 Kasım 2012 Cumartesi


193∞ izindeyiz...

0 Yorumgaçlı Okurcan
Mustafa Kemal Atatürk

1881-193∞


Sonsuza dek yüreğimizde...

7 Kasım 2012 Çarşamba


Tavsiye: Soğan Ekmek - Oğuzhan Uğur

2 Yorumgaçlı Okurcan
Terbiyesizim ve Panpa gibi şaheserlere imza atmış olan Oğuzhan Uğur bu sefer Soğan Ekmek adlı şarkısıyla yine bizleri yarmakta :) Adam şahane şarkılar yapıyor öyle böyle değil hayatımızdaki abukluklara ve enteresan gerçeklere parmak basıyor haliyle güldürüyor da.Kolay kolay şarkı - film önermem ama sound'u ve tarzını seviyorum bu elemanın henüz dinlemediyseniz bende tavsiye çok eğlenceli :)
Soğan Ekmek Şarkı Sözleri:

Benim tek derdim, derdim
Parasızlıktan of, of
Samanlık seyran olur derdim
Kafasızlıktan amman, amman kafasızlıktan
Parayla saadet olmaz dediler amma
Para olsa saadeti geç,
Best model bulurum vallah
Hem bu tiple hem de bu boyla
Umut fakirin ekmeği pek tabi
Hayaller bedava aşk pespembe
Romeo olmaya kasmasak mı ?
Soğan ekmekle amman, amman salça ekmekle
Öpücükle prens olan kurbağa yok
Parayla prens olan öküz çok
Meteliğe kurşun atamıyoruz biz
Kurşun alacak bile paramız yok
Mabedi banka, banka olan insan çok of, of,
Tek tomarla on beş kanka
Bulurum vallah amman, amman bulurum vallah
Kumar haramdır tövbe
Hayat kumardır öyleyse hayat bize haramdır
Yanacağız valla Allah, Allah pişeceğiz vallah
Borç yiğidin kamçısı amcası Sabancı olan hiç yok etrafta
Varsa bikinin yaparsın birikim
Ekmek yok pasta amman amman yiyorlar vallah
Aşk çok yakar dediler usta
Aşka tüp mü taksak acaba
Eskiden dedemde nakit pek boldu
Buraları bir vakit dutluktu
Bu devirde çakallar et yer
Aslanlar aç aç dolaşıyorlar
Herkes işin kolayını bulmuş
Mis gibi takılıyorlar
Bu devirde çakallar et yer
Aslanlar aç aç dolaşıyorlar
Herkes işin kolayını bulmuş
Mis gibi takılıyorlar...

Söz: Oğuzhan Uğur
Müzik: Raffaele Piccolomini

2 Kasım 2012 Cuma


Acayip kafalar

2 Yorumgaçlı Okurcan
Yeşilay cemiyeti mardin şube başkanının "Üniversiteli gençler ilimize ahlaksızlık getirdi" sözü birkaç gündür beynimin içinde yankılanıp duruyor,aklımı kurcalıyor.Üniversitelilerin bir şehre ekonomik olarak canlılık getirdiği,sosyal hayatı geliştirdiği,kültürel olarak seviyesini yükselttiğini bilirdim ama ahlaksızlık getirebilecekleri hiç aklıma gelmezdi.

Bu gençlere her türlü malı en kazık fiyattan satan esnaf,normal kiranın 2 misline ev kiralayan ev sahibi,kız kardeşine yan gözle bakanın kanını bile dökebilecek delikanlı-erkişi ahalisi üniversiteli kızlara her fırsatta sarkacak-taciz edecek lakin ahlak sahibi olacak ama gençler ele ele tutuştu öpüşüp koklaştı diye ahlaksızlık olacak öyle mi?

Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı'nın sözlerini ilk okuduğumda cidden sinirlerim yerinden oynadı, asabım bozuldu zira o gençlerin neler yaşadığını ne zorluklar içinde bulunduklarını bililiyorum. Gençlerin sevdiğinin elini tutmasını, masumane bir öpücük almasını ahlaki yozlaşma,"sevişmek-zina" kapsamında değerlendiren kişi bir cemiyet başkanı yahu sıradan bir insan değil el insaf.İnsanların düşüncelerine karışacak değilim kendi bu yönde düşünüyor olabilir lakin içindeki karanlığı yazılı açıklama yaparak beyan etmeye ne demeli.Sadece fikir de beyan etmiyor muhterem öneride de bulunuyor sarılan öpüşen gençler uyarımalı bu davranışlarının önüne geçilmeliymiş.Arkadaş sen yeşilay şube başkanı mısın yoksa ahlak zabıtası mı,din polisi mi bi karar ver. Üzerine vazife mi üniversitelilerin ne yaptığı yoksa birilerine sempatik görünmek için bir yerlere selam çakma denemesi mi bu ?


2012'nin son demlerini yaşadığımız şu günlerde elalem mars'a araç yollayıp jüpitere pandik atmayı düşlerken Türkiyede hüküm süren zihniyetin karanlığına bakıp nasıl bir kader bu yarabbim diye hayıflanmamak elde değil.Zira bizler tepkisiz kaldıkça sıra buna da gelecek eminim yolda sevgilinizle sarılmayı-öpüşmeyi geçtim el ele bile tutuşamayacaksınız hemen dibinizde bu tipten birkaç ahlak bekçisi dikilecek tez vakitte haddinizi bildirecektir inanın çokta uzak olmayan günlerde yaşayıp göreceğiz...

Durmak yok uyumaya devam...
Yeni kayıtlar Önceki kayıtlar Anasayfa